Stego Challenge – Hidden in Color

Merhabalar, 

bu yazıda HackTheBox içerisinde bulunan “Hidden in Color” isimli Stego challenge çözümünü inceleyeceğiz.

İlk olarak uygulama hakkında bize ipucu vermesi için challenge başlığı incelenir. Burada “Person of Interest’den gelen garip bir resim yakaladık. Biz çözmeyi başaramadık, sen çözebilir misin? Son iki basamağın çok büyük öneme sahip olduğu bilgisine kulak misafiri olduk.” ifadesi ile karşılaşılmaktadır.

Daha sonra challenge için paylaşılan zip dosyası indirilir ve herhangi bir arşiv açma aracı kullanılarak içerisindeki dosyaların dışarı çıkartılması sağlanır.

Görüldüğü üzere “colors.png” isimli bir dosya elde edilmektedir. Challenge isminden yola çıkarak renk bilgileri ile bir takım işlemler yapılması gerektiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda ilgili resmin renk kodlarını elde etmek amacıyla https://html-color-codes.info/colors-from-image/ aracı kullanılmaktadır.

Her bir renk tek bir değere sahip olup, ton geçişi olmadığı görülmektedir. Sırası ile tüm renk kodları görüntülenerek listelenmektedir.

  • #9F2624
  • #247C33
  • #D42B63
  • #5F5F30
  • #0CEF21
  • #110731

Challenge başlığında bulunan ipucundan yola çıkarak listede bulunan renk kodlarının son iki karakterlerini birleştirerek anlamlı bir ifade elde edilmesi denenmektedir.

  • 24 33 63 30 21 31

Elde edilen ifade mevcut hali ile çok anlamlı görünmemektedir.  Bu değerlerin karakter karşılıklarının anlamlı olması ihtimalinden yola çıkılarak “Hex to String” dönüşümü yapılmaktadır.

Elde edilen ifadenin flag olarak girilmesi sonucunda, challenge çözümünün tamamlandığı görülmektedir.

Yazar: Ahmet Akan

2016 Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Mezunu. Kariyerine Uygulama Güvenliği Analisti olarak başladı ve bu alanda görev almaya devam etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir